en fr de it ru es

February, 17 - 22

European Indoor Championships

Koper (SLO)

TD: TBD


TBD

Para-Archery European Cup - 1st leg

Olbia (ITA)

TD: TBD


April, 6 - 11

European Grand Prix - 1st leg

Antalya (TUR)

TD: TBD


TBD

Para-Archery European Cup - 2nd leg

Nove Mesto nad Metuji (CZE)

TD: TBD


May, 17 - 22

European Youth Cup - 1st leg

Catez (SLO)

TD: TBD


July, 12 - 17

European Grand Prix - 2nd leg

Ruse (BUL)

TD: TBD


August, 2 - 7

European Youth Cup - 2nd leg

RUSSIA (tbd)

TD: TBD


September

European Field Championships

TBD

TD: TBD


October, 9 - 10

Run-Archery European Cup

Nove Mesto nad Metuji (CZE)

TD: TBD

April, 18 - 26

European Para-Archery Championships + CQT for Tokyo Paralympic Games

Olbia (ITA)

TD: Dominique Ohlmann (FRA)


May, 20 - 26

European Archery Championships + Continental Quota Tournament for OG Tokyo 2020

WAE Congress: 19 May

Antalya (TUR)

TD: Daniel Pavlov (BUL)


June, 9 - 13

European Grand Prix

Porec (CRO)

TD: Evelyn Papadoupoulou (GRE)


June, 13 - 21

Para-Archery European Cup - PG FQT

Nove Mesto (CZE)

TD: Dominique Ohlmann (FRA)


July, 6 - 11

European Youth Cup

Bucharest (ROU)

TD: Irena Rosa (SLO)


July, 13 - 18

European 3D Championships

Maribor (SLO)

TD: Michel Dumas (FRA)


August, 17 - 22

European Youth Championships

Lilleshall (GBR)

TD: Irena Rosa (SLO)


October, 9 - 11

European Run-Archery Cup

Nove Mesto nad Metuji (CZE)

TD: Dominque Olhmann (FRA)

February, 26 - March, 2

European Indoor Championships

Samsun (TUR)

TD: Daniel Pavlov (BUL)


April, 9 - 13

European Grand Prix + Quota Tournament for Minsk European Games

Bucharest (ROU)

TD: Yusuf Corba (TUR)


April, 28 - May, 5

Para-Archery European Cup - 1st leg

Olbia (ITA)

TD: Dominque Ohlmann (FRA)


May, 13 - 18

European Youth Cup - 1st leg

Catez (SLO)

TD: Maria Kyrillopoulou (GRE)


June, 14 - 30 (Archery 21-27)

European Games

Minsk (BLR)

TD: Ardingo Scarzella (ITA)


July, 6 - 14

Para-Archery European Cup - 2nd leg

Nove Mesto (CZE)

TD: Dominque Ohlmann (FRA)


July, 15 - 20

European Youth Cup - 2nd leg

Bucharest (ROU)

TD: Irena Rosa (SLO)


July, 26 - August, 4 (archery July 31 - August 4)

European Master Games

Turin (ITA)


August, 17 - 18

Para-Archery European Cup - Finals

Wiesbaden (GER)

TD: Dominque Ohlmann (FRA)


September, 14 - 15

European Club Teams Cup

Catez (SLO)

TD: Marco Carpignano (ITA)

 


September, 30 - October, 5

European Field Championships

Mokrice Catez (SLO)

TD: Michel Daumas (FRA)


October, 11 - 13

European Run-Archery Cup

Nove Mesto nad Metuji (CZE)

TD: Dominque Ohlmann (FRA)

European Club Teams Cup

 

 Date: October, 1 - 2

 TD: Patrick Lebeau (FRA)

 Location: Sofia (BUL)

 Deadlines:

  - Preliminary entries: 19 August 2016

  - Final entries: 14 September 2016

 Official website: www.archery.bg

 Results:

 Photogallery

 

Attachments:
Download this file (CTC2016.zip)Sofia_2016[Complete Results]1903 kB2016-10-03 20:03
Download this file (invitation 9th club teams Sofia 2016.pdf)Sofia_2016[Sofia 2016 - WAEuropean Club Teams Cup - Invitation Package (PDF format)]621 kB2016-07-09 13:20
Download this file (invitation 9th club teams Sofia 2016.doc)Sofia_2016[Sofia 2016 - WAEuropean Club Teams Cup - Invitation Package (Word format)]2426 kB2016-07-09 13:20

Sponsors & Partners

              
Joomla templates by Joomlashine

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information